FORGOT YOUR DETAILS?

SÜT – SAĞIM SİSTEMLERİ

Süt sağım sistemi, süt üretim zincirinizdeki en önemli ve kritik faaliyetlerden biridir. Sağım makinesi, ineklerle düzenli olarak temas eden az sayıdaki makineden biri olması bakımından da eşsizdir. Bu nedenle, bu makinelerin ihtiyaçlarınıza göre doğru seçilmiş olması, düzgün çalışma koşullarında muhafaza edilmesi ve doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

İyi bir Sağım Sistemi Nasıl Olmalıdır

Süt sağım sistemi sağım başlığıModern bir sağım sistemi, meme sağlığına zarar vermeden hızlı ve verimli sağım yapabilmelidir. Sağım sisteminin çalışma prensibi buzağıların süt emme esaslarına dayanır. Sağım sistemleri, iki temel işlevi yerine getirir:

  • Kısmi bir vakum uygulayarak süt kanalı açılıp; sütün memeden süt hattına aktarılması
  • Memede kan ve lenf tıkanıklığını önleyici, meme masajının yapılması

 

Otomatik süt sağım sistemi, meme lastiğinin iç kısmında sürekli vakum uygular ve süt kanalı boyunca basınç farkı yaratarak sütün sağılmasını sağlar. Vakum aynı zamanda, sağım başlığının ineklerinizin memelerine tutunmasına yardımcı olur. Memeye uygulanan vakum meme dokularında tıkanıklığa neden olur. Atmosfer havasının saniyede bir kez pençenin içine girmesi sağlanarak, meme lastiğinin meme etrafında büzüşmesine izin verilir ve meme dokularındaki tıkanıklık ortadan kaldırılır.

Meme lastiğinin açık olduğu zamanın kapalı olduğu zamana oranına pulsasyon oranı denir. Sağım sistemindeki dinamik değişikliklere rağmen, sağım başlıklarında uygulanan pulsasyon oranı ne kadar kararlı ise, sağım performansı ve ineklerinizin sağlığı o kadar sağlanmış olur.

Sürü Yönetimli Sağım Sistemi Avantajları

Sürü yönetimli sağım sistemi ŞENAPA GIDA sağım sistemleri, süt üretim bilgilerini, mastitis (meme iltihabı) gibi hayvan sağlık göstergelerini ve diğer inek bilgilerini kaydeden sürü yönetim sistemi ile donatılmıştır.

Süt miktarı, ICAR onaylı süt ölçerler yardımıyla ölçülür.

Sağım Sistemi Temizliği

Süt sağım sistemi; ineklerinizin memeleri ile temas ettiğinden, sistemin temizliği ve sağım işlemi sırasında hijyenik ortam, sağım sürecinde meme hastalıklarıyla başarılı bir şekilde savaşmak için kritik önem taşır.

ŞENAPA GIDA sağım sistemleri; akıllı, etkin ve ekonomik otomatik yıkama sistemleriyle donatılmıştır. Otomatik yıkama sistemi, sağımdan sonra mikrop öldürücü solüsyonlarla (CIP) sistemi bir sonraki sağım için temizler.

Yeni Nesil Sağım Sistemi: Sağım Robotları

ŞENAPA GIDA otomatik süt sağım sistemleri; sağım personelinin minimum desteğiyle, mümkün olduğunca çabuk, nazikçe, tamamıyla ineklerinizin sağlığını da dikkate alarak süt üretiminizi gerçekleştirir. ŞENAPA GIDA sağım robotu ise bu işlemi full otomatik hale getirir.

Acil Yardıma mı İhtiyacınız var?

Detaylı Soru, Öneri ve Talepleriniz için Lütfen İletişime Geçiniz...

TOP